0
0

چگونه با بحران های حوزه کسب و کار رو به رو شویم؟

مدیریت بحران

مدیریت بحران به سازمان ها کمک می کند تا عواملی که موجب تهدید کسب و کار می شود را درک کنند و با روش های از پیش تعیین شده این خطرات را کاهش دهند. تصمیم گیری در این شرایط باید سریع، دقیق، هوشمندانه و به صورت فشرده باشد تا از آسیب بیشتر جلوگیری کند. بنابراین مشاوره مدیریت بحران برای تمام سازمان ها الزامی است. مجموعه تیک سی(Tik30) با تیم های مشاوره خود در صنایع و سازمان های مختلف خدمات مشاوره آنلاین مدیریت بحران ارائه می کند تا با قرار دادن سازمان در مسیر مناسب از کاهش ارزش دارایی و ورشکستگی کسب و کار و بحران مالی جلوگیری کند. 

دلایل ورشکستگی کسب و کارها

دلایل زیادی می تواند منجر به ورشکستگی کسب و کار شود، شرایط زیر از جمله این عوامل است:

1- باید دقت نمود که رشد سازمان با میزان سرمایه آن هم خوانی داشت باشد، زیرا بدهی بالا و سازماندهی نامناسب موجب ورشکستگی خواهد شد.

2- اگر دفتر داری و حسابداری سازمان به صورت صحیح طی نشود، موجب ورشکستگی می شود.

3- مشاغل نباید بیش از حد خوش بین باشند و دید واقعی به مسائل را از دست بدهند. در این صورت هزینه های پیش بینی نشده آنها افزایش می یابد و یا ممکن است پروژه ای به تعویق بیفتد و یا لغو شود. 

مشاوران تیک سی حتی وقتی گرفتار مشکل شده اید در کنار شما هستند!

استفاده از مدیریت بحران برای جلوگیری از ورشکستگی

برای جلوگیری از ورشکستگی نیاز به هوشمندی، نظم و انضباط و اقدام به موقع است. برخی از اقدامات مدیریت بحران برای جلوگیری از ورشکستگی عبارتند از:

1- تمام سازمان باید محافظه کار باشد یعنی باید این تفکر را داشته باشند که هر مشتری قصد ماندن دارد نه قصد پرداخت هزینه؛ علاوه بر این سناریو مناسب با سازمان و شرایط فعلی آن طراحی کند نه اینکه بهترین سناریو را طراحی کند. تفکر اشتباهی وجود دارد که سازمان های بزرگ بسیار ریسک پذیر هستند در حالی که آنها با توجه به شرایط شان اقدام می کنند. یک مشاور مدیریت بحران به شرکت شما کمک می کند تا با توجه به شرایط خود برنامه ریزی کنید.

مدیریت بحران از طریق هوشمندی

2- برنامه تجاری را باید به صورت مکتوب داشته باشید تا مراحل رشد و فعالیت های سازمان بر اساس برنامه مدون طی شود. این برنامه مدون تاکتیک ها و استراتژی های مربوط به هر بخش از جمله فروش، تولید، سرمایه، هزینه، اهداف عملکرد و… مشخص می کند. 

3- تلاش کنید تا بدهی خود را به حداقل برسانید و در زمان پرداخت هزینه های سازمان، بدهی ها را در اولویت قرار دهید. در زمان توسعه، اصلی ترین دلیل ورشکستگی کسب و کار بدهی است.

4- به صورت ماهانه هزینه های خود را ارزیابی کنید تا هزینه های غیرضروری را مشخص کرده و حذف کنید.

5- با موسساتی که به شما وام می دهند رابطه نزدیک و مداوم داشته باشید تا اگر با مشکلی رو به رو شدید در مورد تاخیر بدهی راحت تر پاسخ دهید و اطلاعات کافی در اختیار آنها قرار دهید تا شرایط شما را درک کنند.

6- از سیاست های بیمه خود اطلاع کافی داشته باشید و گزینه های موجود را در نظر بگیرید. به کمک مشاور خود می توانید از امکانات بیمه به نحوی استفاده کنید که دچار بحران مالی نشوید.

کاهش شدت بحران کسب و کار از طریق مدیریت بحران

در صورتی که کسب و کار دچار بحران شد باید به سرعت اقدام نمود. در این شرایط هوشیاری مداوم الزامی است و سازمان ها باید به صورت مرتب وضعیت خود را ارزیابی کنند تا از روند مدیریت بحران خود آگاهی داشته باشند.

مدیر و رهبر باید با تیم خود به صورت صریح و شفاف صحبت کند و از همکاری تمام اعضا استفاده کند. در این شرایط شاید نیاز به گرفتن تصمیمات دشوار باشد بنابراین همکاری اعضا الزامی است و از همه مهم تر با مشاوران، وکلا، حسابداران و.. ارتباط مداوم داشته باشید، این افراد به شما کمک می کنند تا تصمیمات و ابتکارات خلاقانه بگیرید. در این شرایط مشاوره آنلاین مدیریت بحران در صرفه جویی زمان و اقدام به موقع نقش مهمی ایفا می کند.

ورشکستگی کسب و کار