0
0

خدمات پس از فروش خوب چه تاثیری بر ماندگاری محصول در بازار دارد؟

188 بازدید

شرکتها به منظور ایجاد آگاهی در مشتریان نسبت به کالای خود و همچنین جذب مشتریان بیشتر، تضمین می کنند تا مدت معینی خدمات پس از فروشی از جمله راه اندازی، تعمیر، نصب و…. را با شرایط خاص و یا رایگان ارائه دهند. این خدمات پس از فروش موجب کسب رضایت مشتری و در نهایت خرید مجدد وی می شود.

تاثیر خدمات پس از فروش

خدمات پس از فروش به کلیه فعالیت هایی گفته می شود که شما برای مراقبت از مشتریان خود پس از خرید محصول انجام می دهید. این نوع مراقبت های پس از فروش برای هر شغلی مهم است، به ویژه برای مشاغل کوچک که باقی ماندن هر مشتری ضروری است.

خدمات پس از فروش با کیفیت بالا، راهی عالی برای حفظ مشتریان و اعتبار بیشتر برای شرکت است. وقتی مشتری از محصول راضی است و خدمات آن بیش از انتظارش است، مجددا برای خرید باز می گردد. مشتریان سفیران، بازرسان و صداهای معتبر برند خواهند شد و نظرات خوبی درباره برند خواهند داد، در رسانه های اجتماعی نظرات خود را به اشتراک گذاشته و صادقانه بازخورد خود را ارائه خواهند کرد.  

موفقیت بلندمدت بر پایه روابط واقعی و پایدار با مشتری بنا شده است.

درک پشتیبانی خدمات پس از فروش

پشتیبانی پس از فروش به شما اطمینان می دهد که مشتری از خرید خود حداکثر استفاده و ارزش را گرفته است. این ارزش ممکن است مستلزم آموزش ویژگی های موجود یا آموزش کاربردی در مورد قابلیت های جدید باشد. دلیل تجاری پشتیبانی پس از فروش این است که می تواند به وفاداری به مارک تجاری و فروش مجدد کمک کند. مشتریان راضی تر تمایل دارند تبدیل به مشتریان تکراری شوند. همچنین خدمات پس از فروش خوب می تواند تبلیغات دهان به دهان برای شرکت ایجاد کند. پشتیبانی ضعیف پس از فروش می تواند شرکت ها را از دستیابی به سابقه رضایت مشتری و در نتیجه رشد باز دارد. زیرا مشتری ناراضی 5 برابر بیشتر از مشتری راضی در مورد محصول صحبت می کند.

اهمیت خدمات پس از فروش برای مشتری

خدمات پس از فروش خوب به بهبود وجهه برند در بلندمدت و وفاداری به آن کمک می کند. ارائه خدمات پس از فروش می تواند به ترغیب مصرف کنندگان در اعتماد به شرکت و خرید خدمات در وهله اول کمک کند.

خدمات پس از فروش، هزینه های اضافی به شرکتها تحمیل می کند. بنابراین سازمانها باید تعادل بین راضی نگه داشتن مشتری و هزینه های نگهداری را برقرار کنند. به عنوان مثال، یک شرکت ممکن است یک سرویس رایگان ارائه دهد، اما سپس برای خدمات آینده خود قیمت مشخصی تعیین کند.

بهبود برند با خدمات پس از فروش
خدمات پس از فروش موجب بهبود وجهه برند و وفاداری مشتری می شود

اهمیت ارائه خدمات پس از فروش بسته به نوع کالا از اهمیت برخوردار است. به عنوان مثال، خدمات پس از فروش و ضمانت تمدید شده برای کالاهایی مانند کالاهای الکتریکی و اتومبیل های جدید بسیار مهم هستند. همچنین این خدمات می تواند فرصتی برای فروش محصولات مرتبط باشد.  

تکنیک های خدمات پس از فروش

متخصصین فروش حتی پس از معامله باید با مشتریان در تماس باشند و هرگز تماس های آنها را نادیده نگیرند. هر چند وقت یک بار نیز باید با مشتریان تماس گرفته شود تا از رضایت وی اطمینان حاصل شود.

از مشتریان باید حمایت کافی شود. به آنها باید کمک کرد تا یک محصول خاص را نصب، نگهداری یا اداره کنند. فروشندگان کامپیوترهای شخصی، باید از نصب ویندوز در سیستم اطمینان حاصل کنند تا مشتریان بتوانند بدون هیچ مشکلی از آن استفاده کنند. به همین ترتیب، سازمانهایی که سیم کارتهای تلفن همراه می فروشند باید اطمینان حاصل کنند که بلافاصله پس از ارسال مدارک لازم توسط مشتری، شماره آنها فعال شود.

هر کالایی که شکسته یا در شرایطی آسیب دیده، باید فورا توسط متخصص فروش تعویض شود. مشتریان را نباید آزار داد بلکه باید به گلایه های آنها گوش فرا داده و خیال آنها را راحت کرد.

در وب سایت سازمان می توان بخشی را ایجاد کرد تا مشتریان بتوانند شکایات خود را ثبت کنند. هر سازمانی باید شماره تلفنی داشته باشد که مشتریان بتوانند با آن تماس بگیرند و سوالات خود را مطرح کنند. مسئولان خدمات مشتری باید سریع در مورد درخواستهای مشتری اقدام کنند.

گرفتن بازخورد محصولات و خدمات از مشتریان الزامی است. بازخورد به سازمان کمک می­کند تا مشتریان را بهتر بشناسد و تغییرات لازم را برای کسب و کار موفق لحاظ کند.

تکینیک های خدمات پس از فروش
به کمک تکنیک های خدمات پس از فروش، می توان با مشتری در ارتباط ماند.

شرکتها می توانند از مشتریان خود بخواهند تا توافق نامه تعمیر و نگهداری سالانه(AMC) را با سازمان امضا کنند. AMC توافق نامه ای است که بین سازمان و مشتری است و در آن سازمان قول می دهد خدمات پس از فروش را برای مدت زمان مشخصی با هزینه خود به او ارائه دهد.

سیاستهای مبادله باید شفاف و به نفع مشتری باشد. با مشتری که برای مبادله می آید باید همان رفتاری را داشت که هنگام اولین معامله با صورت گرفته است. به درستی با او صحبت کرد و بهترین گزینه را به او پیشنهاد داد.

مجموعه تیک سی(tik30) برای برنامه های خدمات پس از فروش، مشاوره هایی متناسب با شرکت، نوع کسب و کار، هزینه ها و نوع محصول ارائه می دهد. 

مثا­ل های پشتیبانی پس از فروش

برخی از نمونه های خدمات پس از فروش، شرکت هایی هستند که به روند نصب کمک می کنند (مانند نرم افزار رایانه)، یا خدمات رایگان پس از فروش ارائه می کنند(تغییرات قیمت روغن پس از خرید خودروی جدید یا برنامه خدمات پولی) یا با داشتن سیاست تبادل و بازگشت و ارائه شماره خدمات به مشتری، رضایت لازم را کسب می کنند. برخی از مثالهای دیگر عبارتند از:

1-میز راهنمای خدمات پشتیبانی فنی

چنین پشتیبانی پس از فروش ممکن است خرید رایگان یک کالا باشد و همچنین ممکن است به عنوان بخشی از یک برنامه خدمات جامع تر باشد. خدمات ارائه شده از طریق میز راهنما یا پشتیبانی ممکن است شامل کمک فنی برای رایانه های شخصی، تلفن های همراه، نرم افزار، ماشین آلات و انواع دیگر محصولات باشد.

کسب اعتماد مشتری
با کسب اعتماد مشتری، اعتبار برند خود را افزایش می دهید

2-پشتیبانی آنلاین در زمان واقعی

پشتیبانی آنلاین در زمان واقعی شامل ایمیل، چت، گروه ها و یک رابط رسانه اجتماعی است که در پاسخگویی به شکایات و انتقادات عمومی کمک می کند. این خدمت ممکن است شامل جا به جایی برگشتی یا تعمیرات نیز باشد.

3-خطوط خودکار خدمات مشتری

خطوط خودکار خدمات مشتری می توانند مشاوره و راه حلهایی برای مسائل و سوالات مکرر یا حتی پیچیده تر ارائه دهند. به طور معمول، پاسخ های خودکار و ربات ها در این نوع خدمت استفاده می شود و به مشتریان این امکان را می دهد تا در هر زمان، از طریق تلفن یا آنلاین، به راحتی به پشتیبانی دسترسی پیدا کنند.

4-منابع پشتیبانی خودکار

این خدمت نیز ممکن است شامل راه حلهای آنلاین با سهولت دسترسی باشد و گروه هایی دارد که در آن مشتریان با سایر کاربران یا متخصصان تعامل دارند، سوال می کنند و پاسخ می گیرند.  

خدمات پس از فروش
از طریق راه های مختلف تعامل با مشتریان، خدمات پس از فروش خود را گسترش دهید
امتیاز
آیا این مطلب را می پسندید؟
https://tik30.com/?p=1975
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
تیم تیک سی
تیم تیک سی با فعالیت در حوزه مشاوره کسب و کار سعی دارد تا بتواند بهترین خدمات و آموزش های رایگان را به تمامی کاربران ارائه دهد
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد خدمات پس از فروش خوب چه تاثیری بر ماندگاری محصول در بازار دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.