0
0

استفاده از بازارهای صادراتی برای گسترش تجارت

123 بازدید
industrial-port

تجارت جهانی و توسعه بین المللی می تواند بازدهی خوبی برای مشاغل کسب کند. با این حال اگر به درستی برنامه ریزی نشود، می تواند به معنای ضرر و زیان زیاد نیز باشد. تفاوت عمده ای بین عرضه محصولات به خریداران بین المللی و بازاریابی در بازارهای خاص وجود دارد. بازاریابی بازارهای صادراتی می تواند به موفقیت در این نوع تجارت کمک کند.

استفاده از بازارهای صادراتی

جهانی سازی و تجارت الکترونیکی همگی در تجارت بین الملل نقش داشته اند. آنچه پیشتر فقط توسط مشاغل بزرگ قابل دستیابی بود، اکنون برای شرکتهای کوچک و کسانی که در تجارت جدید هستند نیز قابل دسترسی است. محصولات و خدمات اغلب در سطح بین المللی با هزینه های بسیار کمتری تولید می شوند و توسعه بین المللی و برون سپاری تولید گزینه مناسبی برای مشاغل است. اما بسیاری از افراد هنوز مزایای بازارهای صادراتی در صنعت خود را درک نمی کنند و حتی کسانی که به دنبال این نوع تجارت هستند، نمی دانند از کجا باید شروع کنند. آنچه بیشتر شرکت ها به دنبال آن هستند راهنمای تجارت بین المللی است که بازاریابی بازارهای صادراتی نامیده می شود.

بازارهای صادراتی، روشی برای افزایش سهم بازار
بازارهای صادراتی، روشی برای افزایش سهم بازار

تعریف بازار صادراتی

بازارهای صادراتی بازارهایی هستند که به وسیله آنها، شرکت محصولات یا خدمات خود را به یک کشور خارجی می فروشد. محصولات شرکت در مکان های بین المللی برای خریداران تولید یا توزیع می شوند. اما بین فروش داخلی و فروش کالاهایی که به طور خاص برای مشتریان خارجی به بازار عرضه می شود تفاوت وجود دارد. در این جاست که بازاریابی بازارهای صادراتی مطرح می شود.

دلایل نیاز به بازاریابی صادراتی

امروزه با گسترش فروش محصولات در سطح بین المللی، بهره وری شرکت ها دو برابر یا سه برابر شده است. اما از همان ابتدا نمی توان فرض کرد که بازارهای خارجی به اندازه مشتریان محلی به محصول علاقه داشته باشند. اختلافات فرهنگی، هزینه حمل و نقل و زمان حمل و نقل، سیاستها، قوانین تجارت بین المللی همه در ایجاد موانع ارتباطی بین تامین کنندگان و خریداران خارجی نقش دارند.

شرکتها باید رفتارهای خرید، علایق و نیازهای مشتریان خارجی خود را بدانند. همه اینها را می توان در یک برنامه بازاریابی صادراتی مطرح کرد. یک طرح بازاریابی صادراتی برای پرداختن به یک استراتژی خاص ایجاد شده است و می تواند با استفاده از آن محصول را برای خریداران بین المللی در دسترس و جذاب کند.

تجارت جهانی و توسعه بین المللی
تجارت جهانی و توسعه بین المللی می تواند بازدهی بالا برای سازمان داشته باشد

مزایای بازارهای صادراتی برای شرکت ها

شرکتها به دلایل مختلف محصولات و خدمات خود را صادر می کنند. در صورت ایجاد بازارهای جدید یا گسترش بازارهای موجود، صادرات می تواند باعث افزایش فروش و سود شود و حتی ممکن است فرصتی برای دستیابی به سهم قابل توجهی از بازار جهانی فراهم کند. شرکتهایی که صادرات می کنند با ایجاد تنوع از طریق بازارهای صادراتی، ریسک تجارت را کاهش می دهند. صادرات به بازارهای خارجی با گسترش پاسخگویی به افزایش تقاضا، هزینه های هر واحد را کاهش می دهد. شرکتهایی که با بازارهای خارجی تجارت می کنند، دانش و تجربه جدیدی کسب می کنند که ممکن است منجر به کشف تکنولوژی های جدید، شیوه های بازاریابی و بینش در مورد رقبای خارجی شود.

پیدا کردن بازارهای صادراتی جدید

بدون شک صادرات یکی از موثرترین راه های توسعه تجارت، تامین آینده بلندمدت برای تجارت، ازبین بردن رکود اقتصادی، کاهش هزینه ها و البته افزایش سود است. با این وجود بدون ریسک نیست. یافتن بازارهای مناسب برای محصولات ممکن است یک چشم انداز ترسناک به نظر برسد، اما با رعایت چند دستورالعمل اساسی می توان میزان ریسک را به حداقل و نتایج بالقوه را از طریق آماده سازی به حداکثر رساند.

بازاریابی زعفران صادراتی
بازارهای صادراتی می تواند باعث افزایش فروش و سود شود

تحقیقات بازارهای صادراتی

چالش اصلی برنامه ریزی برای بازارهای صادراتی، کمبود اطلاعات تجاری قابل اعتماد در بازارها است. صادرکنندگان باید از شرایط رقابتی در بازارهای فعلی خود مطلع باشند، فرصتها را برای بازارهای جدید یا در حال ظهور بررسی کنند و همچنین به دنبال افزودن ارزش به محدوده محصولات موجود خود باشند. در عین حال، واردکنندگان در سراسر جهان به دنبال بهینه سازی پتانسیل ارائه شده در توافق نامه های تجارت ترجیحی و بهبود کارایی تامین منابع خود برای کشورهای تامین کننده جدید و رقابتی هستند. مجموعه تیک سی(tik30) از طریق برنامه هایی چون مشاوره بازاریابی و فروش، آموزش بازاریابی و فروش، مشاوره سازمانی به شرکتها کمک می کند تا از طریق تجزیه و تحلیل بازار صادرکنندگان، واردکنندگان و موسسات پشتیبانی تجاری، از روند تجارت بین المللی مطلع شوند، انتخاب خود از بازارهای صادراتی و تامین کنندگان را بهبود بخشند، به تحقیق و تجزیه و تحلیل عمیق بازارها بپردازند و به رشد بیشتر برسند.

موانع تجاری و سایر محدودیت ها

مانع تجاری، هر قانون، مقررات، سیاست یا عملکرد دولتی است که برای محافظت از تولیدات داخلی در مقابل رقابت خارجی یا صادرات محصولات خاص داخلی طراحی شده است. متداول ترین موانع تجارت خارجی اقدامات و سیاستهای تحمیل شده توسط دولت است كه مبادلات بین المللی كالا و خدمات را محدود، یا منع می كند.

شرکتهایی که صادرات می کنند، با مجموعه منحصر به فردی از چالش ها رو به رو می شوند. یکی از این چالشها، هزینه های اضافی است که به شرکت تحمیل می شود، زیرا باید منابع قابل توجهی به تحقیق در بازارهای صادراتی و اصلاح محصولات برای تامین تقاضا و مقررات محلی اختصاص دهند.

شرکتهایی که صادرات انجام می دهند، معمولا در معرض درجه بالاتری از ریسک مالی قرار دارند. روشهای جمع آوری پرداخت، مانند حسابهای باز، اعتبارات اسنادی، پیش پرداخت، پیچیده تر بوده و پردازش آنها نسبت به پرداخت مشتریان داخلی بیشتر است.

ریسک مالی در بازارهای صادراتی
در بازارهای صادراتی ریسک مالی بیشتری وجود دارد

اجرای بازاریابی صادراتی

از آنجا که صادرات، موثرترین ارتباطی است که شرکتها با بازارهای بین المللی دارند، درک عملکرد فرآیندهای صادراتی برای توضیح رقابت بین المللی شرکتها کلیدی است. اجرای موثر استراتژی بازاریابی برنامه ریزی شده، تعیین کننده اصلی عملکرد شرکتهای فعال در بازارهای بین المللی است. با این حال اطلاعات کمی در مورد ماهیت خاص و محرکهای اثربخشی اجرای استراتژی بازاریابی صادرات در دست است.

تنها تفاوت بین یک برنامه بازاریابی صادراتی و یک برنامه بازاریابی منظم، مکان مورد نظر است. همان تحقیقاتی که برای مکان یابی بهینه بازار داخلی انجام می شود، باید در مقیاس بین المللی برای بازارهای صادراتی نیز انجام شود. اجرای موثر استراتژی بازاریابی صادراتی برنامه ریزی شده به بازار صادرات و عملکرد مالی کمک می کند و توانایی های بازاریابی نقش مهمی در امکان اجرای موثر استراتژی بازاریابی در عملیات سرمایه گذاری دارد.

در زمان توسعه برنامه بازاریابی باید این سوالات را پرسید:

ماهیت صنعت چیست؟

مشتریان هدف چه کسانی هستند؟

مشتریان در کجا واقع زندگی می کنند؟

استراتژی بازاریابی شرکت چیست؟

چه محصولات یا خدماتی برای بازاریابی مدنظر است؟

چگونه محصولات و خدمات باید قیمت گذاری شوند؟

روی کدام بخش از بازار تمرکز باید کرد؟

آیا مواد بازاریابی، کیفیت و ارزش محصولات یا خدمات شرکت را به طور دقیق انتقال می دهد؟

برنامه بازاریابی منظم
تفاوت بین یک برنامه بازاریابی صادراتی و یک برنامه بازاریابی منظم، مکان آن است
آیا این مطلب را می پسندید؟
https://tik30.com/?p=1997
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
تیم تیک سی
تیم تیک سی با فعالیت در حوزه مشاوره کسب و کار سعی دارد تا بتواند بهترین خدمات و آموزش های رایگان را به تمامی کاربران ارائه دهد
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد استفاده از بازارهای صادراتی برای گسترش تجارت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.